1.ročník Pretekov kačíc - úspešný a veselý

Od roku 2008 už aj Bratislava patrí k mestám, ktoré majú svoje Preteky kačíc. V sobotu, 13. septembra 2008 ich 1. ročník zorganizovala Komunitná nadácia Bratislava. Nešlo však len o zábavu. Majiteľov všetkých súťažiacich žltých umelých kačíc spájala skutočnosť, že svojou symbolickou kúpou kačice prispeli na rekonštrukciu gotickej veže v Sade Janka Kráľa, na ktorú sa podujala Komunitná nadácia Bratislava.

Ak ste však sobotňajšie preteky nestihli, nevadí. Na rekonštrukciu veže môžete stále prispieť v rámci verejnej zbierky darom priamo na účet Komunitnej nadácie Bratislava (1100 920 618/8130).

Veľa kačíc a plné Tyršovo nábrežie

Krátko po tretej poobede bolo rukou primátora v sprievode kačice Alice odštartované. Z Nového mosta bolo na Dunaj vhodených 265 kačíc. Teda kačice všetkých tých ľudí, ktorí prispeli na obnovu veže. Spolu s nimi sa na plavbu k Starému mostu vydalo aj 19 kačíc označených jednotlivými spoločnosťami, ktoré rekonštrukciu veže tiež finančne podporili. Všetky kačice boli vopred označené štartovým číslom. V príjemnom slnečnom počasí a v dobrých poveternostných podmienkach sa po prúde plavili za stáleho povzbudzovania množstva prizerajúcich sa ľudí, ktorí kačice z petržalského Tyršovho nábrežia veselo povzbudzovali.

A ako to celé dopadlo?

Pod Starým mostom už čakali 4 motorové člny, ktoré zabezpečovali správnosť poradia prvých troch kačíc. Na moste stáli časomerači, ktorí zase dohliadali na poradie kačíc spoločností. Počas plavby kačice získali menšie či väčšie odstupy a až na jednu výnimku doplávali všetky do cieľa, teda preplávali popod Starý most.

V súťaži jednotlivcov - majiteľov kačíc priplávala ako prvá kačica číslo 255 s víťazným časom 9 min 32 sekúnd a 21 stotín. Jej majiteľka, Adela Banášová, získala 1. cenu – jednohodinový vyhliadkový let balónom a večeru pre dve osoby v Reštaurácii UFO nad Novým mostom. Druhá v poradí doplávala kačica číslo 169, jej majiteľka Zuzana Kušová získala 2. cenu - večeru pre dve osoby v Roland Café Restaurant na Hlavnom námestí. Tretia v poradí bola kačica číslo 78. Majiteľkou je Tatiana Ščepánková a tú potešila 3. cena - ročné predplatné jedného z titulov Spoločnosti 7 plus podľa vlastného výberu.

Cieľové časy „profesionálnych“ kačíc boli vyrovnané

V súťaží firemných kačíc bola najrýchlejšou kačica Zavináčka zo Zoznam.sk s číslom 18, s víťazným časom 10 min 30 sekúnd a 64 stotín. S malým odstupom za ňou doplávala druhá kačica Tabačica s číslom 8 z Tatra banky, a. s. s časom 10 min 31 sekúnd a 75 stotín. Treťou najrýchlejšou bola kačica Citina zo Citibank Europe plc s časom 10 min 32 sekúnd a 45 stotín.

Ďalšími v poradí boli:

 1. Millka z Millenium 000, s. r. o. – 10:33:31
 2. Tyrša zo Západoslovenskej energetiky, a. s., 10:34:06
 3. Josephine Van Lešková z Fun Rádia, 10:34:96
 4. Konty z Konto Orange, n. f., 10:35:68
 5. Rýchlovka z T-Mobile Slovensko, a. s., 10:38:75
 6. Kaťuša z Baumit Slovensko, a. s., 10:40:64
 7. Drevienka z Rajca z Tesco Stores Slovensko, a. s., 10:45:84
 8. Kapečka z KPMG Slovensko, s. r. o., 10:53:85
 9. Kačica & Partners z Linklaters, s. r. o., 11:14:26
 10. Majerka z Mayer/McCann-Erickson, s. r. o., 11:16:97
 11. Delka z Dell, s. r. o., 11:20:21
 12. Primátorka za mesto Bratislava, 11:29:60
 13. Blaváčka z Areaprint, s. r. o., 11:31:86
 14. Lešenárka z ASSA profi, s. r. o., 12:13:49
 15. Flexikačka zo Všeobecnej úverovej banky, a. s., 13:03:74
 16. Sporkačka zo Slovenskej sporiteľne, a. s., čas neznámy, Sporkačka sa rozhodla radšej pozdraviť svojich fanúšikov a doplávala k brehu

Všetkým srdečne blahoželáme a úprimne ĎAKUJEME - za poskytnutie finančného daru na obnovu gotickej veže, za skvelú účasť a dôveru ku Komunitnej nadácii Bratislava.

Pomáhali aj dobrovoľníci:

O hladký priebeh Pretekov kačíc sa staral aj tím 15 dobrovoľníkov. Mohli ste ich vidieť a stretnúť v žltých tričkách, ako číslami označovali súťažné kačice, inštalovali bannery v mieste štartu a cieľa. Pomocou Trixi mobilu prevážali obrovskú krabicu plnú kačíc smerom k Novému mostu, odkiaľ ich zhodili na hladinu Dunaja a prenechali kolegom dobrovoľníkom – meračom. Tí na Starom moste sústredene a ostražito zaznamenali presný čas víťaznej malej kačice a poradie a čas 19 kačíc označených spoločnosťami. Aj Kačica Alica s radosťou zabávala a prihovárala sa deťom a návštevníkom Tyršovho nábrežia. Za pomoc, ochotu a čas venovaný Pretekom kačíc ďakujeme Lile, Ľube, Lucii, Veronike, Tinke, Oľge, Hane a Ivanovi, Maťovi, Tomášovi, Mariánovi, Tomášovi a Michalovi – ako kačici Alici. Rovnako ďakujeme aj Zuzke Kleštincovej a Adelke Hollej z firmy PricewaterhouseCoopers Slovensko, s. r. o., ktoré sa k nám pridali prostredníctvom projektu firemného dobrovoľníctva Naša Bratislava.

Ďakujeme aj všetkým, ktorí nezištne pomáhali s organizáciou pretekov, za špeciálnu stránku www.pretekykacic.sk (Millennium 000), za uverejňovanie informácii o veži a pretekoch na www stránkach (Zoznam.sk), za spoty v rádiu (Fun Rádio), za SMS hru (blue orange), za darcovské SMS (Fórum donorov), za venované ceny pre víťazov (Flora Tour and Travel, s. r. o., Reštaurácia Korzo, Roland Café Restaurant a Reštaurácia UFO), za tlač materiálov (Mayer/McCann-Erickson a Areaprint), za stánok (Nadácia Pontis), za lešenie okolo veže (ASSA profi), ďakujeme moderátorovi Marcelovi Davidovi Zajacovi, šikovným vodákom zo Slovenského zväzu vodného motorizmu. A ďakujeme aj za krásne počasie a pokojnú dunajskú vodu.

... tešíme sa na ďalšie stretnutia s vami a ĎAKUJEME!

Barbora, Daniela a Ľuboš z Komunitnej nadácie Bratislava